22 January, 2013

Meet Gaudi

Casa Batllo
 Antoni Gaudi to Kataloński architekt urodzony 25 czerwca 1852r. czyli niecałe 156 lat przede mną, jego prace można podziwiać w Barcelonie, jak widać jego budynki są bardzo charakterystyczne, powyżej widać budynek Casa Batllo. Kamienica została wzniesiona w latach 1875–1877. Znajduje się ona na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Wg. mnie najbardziej interesujący w projekcie jest dach, przypominający grzbiet smoka. Gaudi zaprojektował także detale wyposażenia wnętrz, przez to budynek ma swój niepowtarzalny klimat. Jak łatwo się domyśleć moim marzeniem jest wizyta w Barcelonie i możliwość wykonania własnych prac z dziełami Gaudiego w tle. 
Sagrada Familia

Obok widać nigdy nie dokończoną i chyba najbardziej znaną pracę Gaudiego : kościół Sagrada Familia. Monumentalna budowla zawiera w sobie wiele  detali, wszystkie jego części są niepowtarzalne każda oddzielnie rzeźbiona i dlatego tak niepowtarzalna. Świątynia Pokutna Świętej Rodziny (bo tak brzmi jego nazwa) nigdy nie została ukończona, Gaudi pracował nad nią do końca swojego życia. Bez względu jednak na to czy budynek dostał dokończony czy też nie, autorowi nie można odmówić wielkiej wyobraźni i odwagi w łamaniu stereotypów.
Inne dzieła Gaudiego także można zobaczyć w Barcelonie, należą do nich: "smocza brama" - metalowa konstrukcja z podobizną smoka na przodzie, czy ogrody Artigasa. Wszystkie z nich mają swój niepowtarzalny charakter, który pozwala poznać kunszt Gaudiego, oraz zachwycać się jego budowlami. 


Photo  Source:
www.barcelonaholidayapartments.co.uk 
http://c-sideinteriordesign.blogspot.com

No comments:

Post a Comment